Birinci Dünya Savaşının Nedenleri

Milliyetçilik düşüncesi, XIX. yüzyılda siyasal platformda etkin hale gelmişti. Özellikle 1860 yılında İtalya ve 1870 yılında Almanya’nın ulusal devletlerini kurmaları Avrupa’da dengeleri bozmuştu. Endüstrileşmenin doğurduğu sömürge paylaşımı sorunu XIX. yüzyılın sonunda Almanya’yı farklı arayışlara itmiştir.

1870 yılından itibaren Avrupa içinde denge arayan Almanya (Bismark dönemi), 1890 yılından sonra (II. Wilhem dönemi) yeni politik oluşumları denedi. Sanayileşmesini tamamlayan Almanya, daha önceden bölüşülmüş olan sömürgelerden pay istemeye başladı. Orta Doğu, Uzak Doğu, Afrika gibi topraklardaki İngiltere/Fransa-Almanya çatışması ciddi diplomatik gerilimleri doğurmuştur.

Avrupa’daki iki coğrafya da önemli bir gerginlik kaynağı idi. Zengin kömür madeni yataklarına sahip olan Alsace-Loraine bölgesini 1871 yılında Almanya, Fransa’dan almıştı. Fransızlar bu durumu hiçbir zaman kabul etmedi ve Alsace-Loraine, Fransa ile Almanya arasında sürekli bir gerginlik konusu oldu. Avrupa’daki ikinci coğrafya ise Balkanlar idi. Bölgenin Slav halkı üzerinde Almanya ve Rusya’nın yoğun bir baskısı vardı. Bu bölge Rusya’nın kuzeyden güneye, Almanya’nın da batıdan doğuya yayılma alanı içinde idi.

Anılan bu çekişmeler sonucunda Avrupa’da, Almanya’nın karşısında İngiltere, Fransa, Rusya ittifakı oluştu. Bunun karşısında Almanya vardı. İki blok arasındaki ilşkiler oldukça sert idi. Çok hızlı bir silahlanma yarışı ve bunun paralelinde diplomatik sertlik bu döneme damgasını vurdu. En küçük diplomatik sorunlar sert protestolaşmalara yol açıyordu. Nitekim Balkanlar’da çıkan bir kıvılcım neredeyse bütün dünyayı içine çeken bir savaşın başlamasına yol açtı. 28 Haziran 1914’te Avusturya veliahdı Arşidük Ferdinand Saraybosna’da bir Sırplı tarafından öldürülmüş, bundan bir ay sonra Avusturya-Sırbistan savaşı başlamıştı. Bu I. Dünya savaşının başlaması demekti.

1914-1918 yılları arasında yapılan ve dünya tarihinin en kanlı savaşlarından biri olan Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu, İttifak Devletleri denilen Almanya ve Avusturya-Macaristan’ın (Franz Joseph) yanında yer alarak, İtilaf Devletlerine; İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya’ya karşı savaştı. Savaşın ilk yıllarında Karadağ, Sırbistan, Romanya, daha sonraki yıllarında da ABD, Japonya, Yunanistan, Belçika, Portekiz İtilaf Devletlerinin yanında savaşa katıldı. Sömürge durumundaki birçok devlet de dolaylı olarak savaşta görev aldı.

Birisi “Birinci Dünya Savaşının Nedenleri” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: